2021-08-02 08:03:25• hírek • közlemény

Magyar Lóránd: végre már nincs szó a háztáji sertéstartás limitálásáról

Az afrikai sertéspestis-járvány a romániai mezőgazdaság egyik legnagyobb problémája, a szakhatóságok pedig az elmúlt hónapokban rendeletekkel próbálták szabályozni a sertéstartást.

Állattartók, mezőgazdasági szakemberek és ipari sertéstartók is több alkalommal nyilvánítottak negatív véleményt az elkészült tervezetek kapcsán. Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a képviselőház mezőgazdasági szakbizottságának az alelnöke is többször kritizálta a tervezeteket, amelyek végül nem léptek érvénybe. Az RMDSZ-es szakpolitikus elsősorban azt sérelmezte, hogy az afrikai sertéspestis kordában tartásával a háztáji sertéstartás ellen dolgoznak. Volt tervezet, amely csak jogi személyeknek engedélyezte a sertések szaporítását és volt, amelyik egyenesen megtiltotta azt a kisgazdáknak.


„Minden egyes tervezet kapcsán kértük: ne korlátozzák a kis gazdaságokat, a háztáji sertéstartókat, sem a kereskedelemben, sem pedig a szaporításban. Ez volt és marad az RMDSZ állaspontja. De természetesen azt is tudjuk, hogy az afrikai sertéspestis terjedését meg kell állítani, szigorú, de betartható bio-biztonsági előírásokat kell bevezetni, a nagy sertésfarmok működését pedig ne befolyásolja az, ha a közelben egy háztáji gazdaságban megjelenik a betegség” – mondja Magyar Lóránd. 


Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság (ANSVSA) a napokban pontosításokat hozott nyilvánosságra a legutóbbi, szintén nagy port kavart tervezet kapcsán. Mint közleményükben olvasható, nem tervezik annak bevezetését, hogy a háztáji sertéstartók esetében limitálják a tartható állatok számát, vagy tiltsák a szaporítást és kereskedelmet. Viszont be kell vezetni néhány szabályt, amelyek betartását ellenőrizni is fogják – ilyen a háztartásban keletkező moslékkal való etetés, vagy a lábbelik fertőtlenítése az ólba lépés előtt.


„Nem volt rövid folyamat, de végre halló fülekre talált az érvelésünk és ezzel a józan ész győzedelmeskedett. Romániában hagyománya van a háztáji sertéstartásnak, gazdaságok biztos éves bevételi forrását, sok esetben családok megélhetését is jelenti a szaporítás és eladás” – fűzi hozzá Magyar Lóránd.


Az ANSVSA közleménye szerint tovább kell folytatni a küzdelmet a betegség terjedése ellen, bár sikerült jelentősen csökkenteni a járványügyi gócpontok számát. A 2019-es év szeptemberében 1220 ilyet tartottak számon, ez mára 236-ra csökkent. Figyelni kell viszont arra, hogy a meleg időjárás kedves a járvány terjedésének, az utóbbi egy hétben 16 megyében összesen 70 új gócpont jelent meg. A betegség könnyen terjed, emberre nem veszélyes, az állatok esetében viszont halálos.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: